Danmarks største spillefilmsfestival

Kontakt

Spørgsmål vedrørende festivalen, screenings eller events på PIX besvares på mail info@cphpix.dk eller telefon +453345 4749.

Spørgsmål vedrørende festivalen, screenings eller events på BUSTER besvares på mail info@buster.dk eller telefon +453345 4749.

Festival Ledelse:
Jacob Neiiendam, Festival Director
jacob@cphpix.dk, +45 3345 4749

Program & Events:
Niels Lind Larsen, Head of Programme
niels@cphpix.dk, +45 3345 4749

Casper Andersen, Programme & Venue Coordinator
casper@cphpix.dk, +45 3345 4749

Nikolai Schulz, Head of School & Family Programme
nikolai@cphpix.dk, +45 3345 4734

Sidsel Søgaard Spas, Head of Film & Media Literacy | Producer
sidsel@cphpix.dk, +45 3345 4749

Kommunikation & Marketing:
Sofie Bjerregaard, Head of Communication & Marketing
sofie@cphpix.dk, +45 3345 4730

Layout og grafisk design:
Studio C

CPH PIX er en del af COPENHAGEN FILM FESTIVALS

Adm. Direktør:
Steffen Andersen Møller

Bestyrelse:
Erik Stephensen (formand), Stig Andersen, Elin Schmidt, Poul Nesgaard, Malene Flindt Pedersen, Lars Jørgensen

Festivalens program er udvalgt af et fast hold filmentusiaster, der hele året rejser rundt til festivaler over hele kloden og finder film. Derudover får vi hvert år hjælp af et stort hold frivillige og praktikanter.

Du kan holde dig opdateret om arrangementer året rundt og det kommende program, ved at følge os på Facebook, Instagram, Twitter eller skrive dig op PIX’s nyhedsbrev.

CPH PIX / BUSTER
Tagensvej 85F
2200 Copenhagen N
Denmark